© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Презентація виставки «…за межею свого рідного краю»

Виставки та презентації / 9 вересня 2024

6 вересня в Музеї війни відкрили виставку «…за межею свого рідного краю», яка розповідає про актуальний перебіг російсько-української війни, зокрема поза територією України, а також на основі артефактів XVIII–XX ст. формує історичний портрет слобожанського краю.

На урочистій презентації генеральний директор Музею Юрій Савчук розповів про ідею створення експозиції: «Сили оборони України розпочали оборонну операцію в Курській області рф. І на десятий день її проведення музейна експедиції вирушила на українсько-російське прикордоння документувати події на цьому особливому відтинку фронту. Побачене там підштовхнуло до створення проєкту, який ми презентуємо рівно через місяць після початку оборонної операції наших Збройних сил».

Виставка, та й сама експедиція були б неможливі без сприяння наших військових. Надійним партнером Музею виступає Центральне управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних сил України. Його начальник полковник Олександр Кутков виступив із вітальним словом. Упевнені, разом ми реалізуємо ще не один успішний проєкт.

Музейна виставка значною мірою унаочнена завдяки матеріалам із державних архівів. Запрошений до слова голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов наголосив, що Указ Президента України № 17/2024 від 22 січня 2024 р. «Про історично населені українцями території Російської Федерації» підштовхнув дослідників до опрацювання великого масиву історичних джерел, які свідчать, що наші військові нині вирівнюють лінію фронту по кордону слобідського Сумського полку – етнічних українських земель.

Ярослав Файзулін, очільник Центрального державного історичного архіву України, м. Київ, нагадав присутнім історію заселення південних земель нинішньої Курської області. На виставці цей період проілюстровано мапами й відомістю про заснування м. Суджа.

Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України для експозиції були надані витяги з протоколів народного волевиявлення 1924–1925 рр., у яких зафіксовано бажання громад возз’єднатися з Україною. Директорка установи Лариса Левченко заявила, що ми відновлюємо історичну пам’ять про землі, які зазнали обмеження в правах бути частиною України.

До процесу створення виставки в надзвичайно короткі терміни долучилися два Музеї.

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» представив внесок гетьмана Івана Мазепи в розвиток Курщини. «Зокрема, до Музейного фонду України включено карту тамтешніх володінь гетьмана саме завдяки реалізації цього проєкту», – заявила генеральна директорка заповідника Наталія Реброва.

Ольга Сошнікова, очільниця Харківського історичного музею, наголосила на важливості збереження етнографічних матеріалів Слобожанщини. Основу наукового вивчення регіону заклав засновник цієї установи Микола Сумцов. І нині ми можемо простежити характерні спільні ознаки між різними районами Слобожанщини, наприклад в одязі.

Окрема частина проєкту має назву «Рубіж». Це вибірка 26 із 6665 світлин музейного фотографа Романа Пупенка з експедиції, яка тривала від 15 до 19 серпня 2024 р. Цей репортаж – зріз сучасної картини життя в прикордонних селах Курської області та м. Суджа, а також перенесення війни на територію держави-агресора.

Завершилася презентація кураторською екскурсією від генерального директора Музею Юрія Савчука.

Завітайте до Музею війни, відвідайте виставку «…за межею свого рідного краю», дізнайтеся більше про історичний портрет Слобожанщини.