© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Життя з ворогом: випробування киян у роки нацистської окупації

Конференції / 1 квітня 2025

У Музеї війни пройшла лекція старшої наукової співробітниці воєнно-історичного відділу Інституту історії України НАНУ Тетяни Заболотної, присвячена повсякденним практикам виживання киян упродовж вересня 1941 – листопада 1943 рр.

Науковиця наголосила, що жителі столиці зіткнулися з випробуванням війною ще до окупації: під час відступу радянські війська підірвали інфраструктуру, в місті були зафіксовані випадки мародерства.

Під час лекції висвітлено питання як в умовах загарбницького режиму було організовано функціонування міського управління та системи забезпечення населення продовольством і соціальними послугами, як кияни дізнавалися новини, як діяла нацистська пропаганда та з якими наслідками зіштовхувалися містяни за порушення комендантської години.

Окрему увагу було приділено актам терору, що сколихнули м. Київ у період окупації. Масові розстріли єврейського населення в Бабиному Яру, системне придушення руху опору та переслідування підпільників, функціонування в місті концентраційних, трудових таборів військовополонених, а також примусове вивезення молоді на роботи до Німеччини робили кожен вихід з домівки небезпечним для киян.

«Сьогодні, під час російсько-української війни, мільйони українців постали перед досвідом окупації, – зауважив заступник генерального директора Музею війни Дмитро Гайнетдінов. – Аналіз соціогуманітарного виміру Другої світової війни та проведення історичних паралелей набуває особливої актуальності».

Музей війни висловлює щиру подяку пані Тетяні Заболотній за підтримку, співпрацю та змістовну лекцію.